За А. К. Маркової, стилі диференціюються на три загальні
види: авторитарний, демократичний і ліберальний.
Наведемо їх опис:
1. Демократичний
стиль. За такого стилю педагогічної діяльності вчитель розглядає учня
як рівноправного партнера у спілкуванні, колегу у спільному пошуку знань.
Педагог залучає учнів до прийняття рішень, бере до уваги їхні думки, заохочує
самостійність суджень, зважає не лише на успішність, а й на особистісні якості
вихованців. Методами впливу є спонукання до дії, порада, прохання. Школярі при
цьому завжди спокійні, задоволені своєю роботою, впевнені в собі.
Учителі-демократи багато працюють над собою, своїми психологічними вміннями. їх
характеризує висока професійна стійкість, задоволеність своєю професією.
2. Авторитарний
стиль. Учитель, який є носієм цього стилю, вбачає в учневі об'єкт
педагогічного впливу, а не рівноправного партнера. Він одноосібно приймає
рішення, встановлює жорсткий контроль за виконанням завдань, не обґрунтовує
своїх дій перед вихованцями. Унаслідок цього учні стають пасивними, знижується
їх самооцінка, що спричинює агресивність; їхні сили спрямовані на психологічний
захист, а не на засвоєння знань і власний розвиток. Основними методами впливу
авторитарних учителів є наказ, повчання. Вони не задоволені професією, їм
властива професійна нестійкість. Учителі із цим стилем діяльності дбають
насамперед про методичну культуру, у педагогічному колективі часто лідирують.
3. Ліберальний
стиль. Учитель із таким стилем роботи уникає ситуацій прийняття рішень,
передає ініціативу учням і колегам. Організацію і контроль діяльності учнів
здійснює безсистемно, йому властиві нерішучість, вагання. У класі це зумовлює
нестійкий мікроклімат, приховані конфлікти.
Класифікація стилів педагогічної діяльності, запропонована І. Ф. Демидової є, на наш погляд, найбільш повною. Вона виділяє 4 види індивідуальних стилю педагогічної діяльності:
1.Емоційно-імпровізаційний стиль (Е1С). Вчителя з ЕІС вирізняє переважна орієнтація на процес навчання. Пояснення нового матеріалу такий вчитель будує логічно, цікаво, але в процесі пояснення у нього відсутній зворотній зв'язок з учнями. Під час опитування вчитель з ЕІС звертається до великої кількості учнів, в основному сильних, які його цікавлять, опитує їх у швидкому темпі, задає неформальні питання, але мало дає їм говорити, не чекаючи, поки вони сформулюють відповідь самостійно. Для вчителя з ЕІС характерно недостатньо адекватне планування навчально-виховного процесу, для викладання на уроці він відбирає найбільш цікавий матеріал; не такий цікавий, але важливий, залишає на самостійне вивчення учнями. В діяльності вчителя з ЄІС недостатньо представлені закріплення та повторення учбового матеріалу, контроль знань учнями. Вчителів з ЄІС відрізняє висока оперативність, використання великого арсеналу різноманітних методів навчання. Він часто практикує колективні обговорення, стимулює спонтанні висловлювання учнів. Для вчителя з ЄІС характерне невміння проаналізувати особливості та результативність своєї діяльності на уроці.
2.Емоційно-методичннй стиль (ЕМС). Для вчителя з ЕМС характерні орієнтація на процес і результати навчання, адекватне планування навчально-виховного процесу, висока оперативність, деяка перевага інтуїтивності над рефлективністю. Орієнтуючйсь як на процес, так і на результати навчання, вчитель адекватно планує навчально-виховний процес, поетапно відпрацьовує весь навчальний матеріал, уважно слідкує за рівнем знань всіх учнів (як сильних, так і слабких), в його діяльності постійно представлені закріплення і повторення учбового матеріалу, контроль знань учнів. Такого вчителя вирізняє висока оперативність, він часто змінює види робіт на уроці, практикує колективні обговорення. Використовуючи багатий арсенал методичних прийомів при обробці навчального матеріалу, прагне активізувати дітей не зовнішньою розважальністю, а справді зацікавити особливостями самого предмету.
3.Розмірковуючо-імпровізаційний стиль (РІС). Для вчителя з РІС характерні орієнтація на процес і результати навчання, адекватне планування навчально-виховного процесу, В порівнянні з вчителями емоційних стилів, вчитель з РІС проявляє меншу винахідливість у підборі і варіюванні методів навчання, не завжди може забезпечити високий темп роботи, менше практикує колективні обговорення, скорочує час спонтанних висловлювань під час уроку, ніж вчителі з емоційним стилем. Учитель з РІС менше говорить сам, особливо під час опитування, та прагне впливати на учнів непрямим шляхом (за допомогою підказок, уточнень і т.д.), дає можливість, учням детально оформити відповідь.
4.Розмірковуючо-методичний стиль (РМС). Орієнтуючись переважно на результати навчання і адекватно плануючи навчально-виховний процес, вчитель з РМС проявляє консерватизм у використанні засобів педагогічної діяльності. Висока методичність (систематичність закріплення, повторення навчального матеріалу, контроль знань учнів) поєднується з невеликим, стандартним набором методів навчання, перевагою репродуктивної діяльності учнів, рідким проведенням колективних обговорень. Під час опитування вчитель з РМС звертається до невеликої кількості учнів, дає кожному багато часу на відповідь, особливу увагу приділяє слабким учням. Для вчителя з РМС характерна в цілому рефлективність.
Комментариев нет:
Отправить комментарий